Meet the Staff

Headteacher   Mr Matthew Robinson  
Deputy Head    Miss Emma Bourner
       
Class Year Teacher Learning Support Assistant  
Barley  R Mrs Jesse Patrick 
Miss Lucy Gregory (Early years HLTA)  
Chickpea  R

Mrs Lizzie Frost 

Mrs Laura Gray

Mrs Kay Haskins (HLTA)  
Oat  1 Miss Claire Spence Mrs Sue Nash  
Maize 1 Mrs Hazel Moore Mrs Sandra Judd  
Corn 2

Mrs Louise Schepens

Mrs Gemma Kirby

Mrs Emma Stevenson  
Wheat 2

Mrs Helen Brown

Miss Emma Bourner

Mrs Nicky Page (HLTA)   
Poppy 3 Miss Kelly Jones Miss Paige Johnson
Quinoa 3 Mr Andrew Mears Mrs Kim Fay (ELSA)  
Rye 4 Mr Martin Anderson Ms Zoe Lambe  
Sunflower 4 Miss Amelia Christy Mrs Aurelie Hemphill
Farro 5 Mrs Emma Street Mrs Charlotte Broomfield (ICT Technician)               
Rice 6 Mr Steve Cook Miss Julia Scoggins  
         
SENDCo   Mrs Becky Roberts  
Additional Teacher   Mrs Sue Hemsworth    
PPA Cover Teacher   Mrs Kelly Carr    
PPA Cover Teacher   Mrs Jo Milne  
       
Speech & Language HLTA   Miss Sally-Ann Tizard    
SNA   Miss Emma Dolton    
SNA   Miss Vikkie Parker    
SNA   Mrs Briony Girdler  
SNA   Mrs Emma Elliott     
Additional LSA   Miss Vicky Goodday    
       
Business Manager   Mrs Sarah Loader  
Admin Assitant   Mrs Joanne Taylor    
Admin Assitant   Mrs Valerie Hill    
Librarian   Mrs Melanie Zimmer-Rouse  
Site Manager   Mr Steve Gleeson    
Cleaners   Mrs Pauline Gleeson, Mrs Sally Craze, Mr Andy Raine

 

     
Extended School Leader   Miss Emma Dolton

Wakeup Wellstead 

Breakfast Club

  Mrs Emma Elliott, Mrs Sue Nash

Stay & Play

After School Club

 

Mrs Emma Elliott, Mrs Tanya Ives, 

Mrs Jane Robson, Mrs Vanessa Sketcher 

     
Senior Lunchtime Supervisors   Mrs Lisa Burdon
Lunchtime Supervisors  

Mrs Cheryl Gallantry, Mrs Briony Girdler, Mrs Tanya Ives,  

Mrs Pat Lovegrove, Ms Sarah Leamon, Mrs Jo du Plessis,  

Mrs Jane Robson, Mrs Lisa Bailey, Mrs Tracey Churcher

HC3S Kitchen Staff  

Mrs Reddington-Gauld, Mrs Val McDonald,

Mrs Collette Mills, Mrs Lorraine Page